شجره نامه بین المللی سگ kci

jشجره نامه اكسپورت سگ  kci و ميكروچيپ و اهميت ان در ثبت و هويت گذارى .


میکروچیپ چیست ؟

سیستم شناسایی الکترونیکی حیوانات

روشهای سنتی و قدیمی جهت شناسایی حیوانات ، شامل پلاکهای الصاقی ، خالکوبی و علامت گذاری بود که این روشها معایب بسیار زیادی داشت . در دو دهه اخیر ، تکنولوژی میکروچیپ تحول و تغییر عظیمی را در سیستم های شناسایی ایجاد نموده و بعنوان یک اساس شناسایی مکانیزه در جهان مطرح شده است . این تکنولوژی بر اساس شناسایی توسط امواج رادیویی استوار بوده و بدون نظارت و تفسیرهای نظری و شخصی انجام می پذیرد . میکروچیپ تنها روش شناسایی دائمی و مطمئن جانداران بوده که می تواند در کوتاه ترین زمان ، جمعیت کثیری از جانداران را مورد شناسایی قرار دهد .

 

میکروچیپ به اندازه یک دانه برنج بوده که عاری از هر گونه منبع الکتریکی می باشد . میکروچیپ در زیر پوست جاندار کاشته می شود . بطوری که این عمل کاشت نظیر واکسیناسیون بوده و بسیار ساده و بدون درد انجام می پذیرد . هر میکروچیپ دارای یک کد اختصاصی بوده که در زمان ساخت توسط اشعه لیزر طراحی می گردد . این کدها غیر قابل تغییر و یا جایگزینی بوده و در تمام مراحل حیات جاندار به عنوان عامل دقیق شناسایی استفاده می شود . میکروچیپ در داخل محفظه شیشه ای که قابلیت تطابق با بافت زنده موجود را دارد قرار می گیرد . این محفظه از ایجاد واکنش های ایمنی جاندار جلوگیری می نماید لذا میکروچیپ تا انتهای عمر جاندار در بدن بدون هیچ گونه عارضه ای باقی می ماند . دستگاه بازخوان ، میکروچیپ را توسط امواج رادیویی فعال نموده و امواج برگشتی به دستگاه ، را تعیین می نماید .

در سال ١٩٩۶ میلادی سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا (FDA) ، تائیدیه استفاده از میکروچیپ قابل تزریق را در جانداران صادر کرده و در همان سال نیز سازمان USDA استاندارد اختصاصی محل کاشت میکروچیپ در هر جاندار را تعیین نمود . در سال ٢٠٠١ میلادی نیز کمیته بین المللی ثبت حیوانات پس از آزمایشات اختصاصی ، تائیدیه قانونی استفاده از این سیستم را اعلام نمودند . همچنین میکروچیپ ها تحت استاندارد های جهانی ٩٠٠١ ISO طراحی و ساخته می شوند . در ایران نیز در سال ١٣٨٢ سازمان دامپزشکی کشور پس از بررسی و مطالعه این تکنولوژی تائیدیه علمی و فنی را اعلام نمود .

 

در حال حاضر این سیستم به طور وسیعی در کشورهای مختلف جهان نظیر آمریکای شمالی ، آمریکای جنوبی ، اروپا ، آسیا ، استرالیا ، اقیانوسیه ، آفریقا و خاور میانه استفاده می شود .

میکروچیپ عاری از باطری بوده و به منبع الکتریکی متصل نمی باشد . همچنین اجزاء میکروچیپ قابلیت تعویض و یا جداشدگی ندارد و طوری طراحی شده است که تا انتهای عمر جاندار مورد استفاده قرار می گیرد و عمر نامحدود دارد .

میکروچیپ بسیار ریز و دارای قابلیت تطابق با بافت زنده جاندار می باشد بنابراین امکان ایجاد حساسیت و یا واکنشهای ایمنی وجود ندارد .

هنگامی که عمل کاشت بدرستی انجام گرفت ، بافت زنده جاندار یک لایه نازک از بافت همبند را بدور میکروچیپ ایجاد کرده و آن را در محل کاشت ثابت و محفوظ نگه می دارد و امکان حرکت و تحرک میکروچیپ در طول حیات جاندار وجود ندارد .

زمان کاشت میکروچیپ بسته به نوع جاندار متفاوت می باشد به طور مثال در سگ و گربه بین ۵ تا ٨ هفتگی می باشد .

احتمال یافتن حیوانات گم شده ای که دارای میکروچیپ هستند بسیار بیشتر از حیواناتی است که فاقد آن هستند


 شجره نامه اكسپورت kci نماينده سازمان جهانى سگ iku در ايران 


شجره نامه سگ مدرکی است معنبر دارای مشخصه های ویژه از اجداد / وضعیت لگن و ارنج / درجه تربیت / مشخصات کلوب پرورش دهنده / مالک سگ / رتبه های کسب نموده در مسابقات رسمی که به پشتوانه اطلاعات و توسط مراکزی صادر میگردد که تمامی مشخصات ثبت شده  در برگه ثبت و رکورد گیری دارا و تمامی نکات را در صدور ان رعایت نمایند .

نکات بسیار مهم در مورد شجره نامه سگ و صدور

نصب ميكروچيپ با کد رسمی کشور 364 مورد تایید مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور که متاسفانه در ایران شجره هایی با میکروچیب های متفرقه و گاها قاچاق در حال صدور است که این عمل نمیتواند در ثبت رسنى كشور را اعتبار بخشد زيرا مهم ترين گام ثبت دام موجود با چيپ با كد همان كشور است .

اندازه گیری و رکورد گیری بیش از 20 مورد فیزیک و ظاهری که فقط با لمس سگ توسط اپراتور نمونه گیری و رکورد گیری میسر و معتبر است ( ثبت سگ به هیچ عنوان نمیتواند از طریق ارسال اطلاعات توسط صاحب سگ صورت گیرد و هرگونه ثبت بدون حضور فیزیکی سگ فاقد اعتبار می باشد و نمیتوان بر اطلاعات ارسالی استناد نمود زیرا ممکن است شخص فرستنده و درخواست کننده شجره نامه اطلاعات را درست ارسال ننماید و این ثبت بی شک از درجه اعتبار علمی ساقط خواهد بود )

3. نمونه گیری دی ان ای یا جدا سازی بیش از یکصد تار مو همراه با پیاز مو به منظور پی گیری تخلفات و مدرک بسیار معتبر و ارزشمند تر از نصب میکروچیپ بوده و در صورتی که شخص خریدار کوچکترین شک و شبهه ای نسبت به سگ خود داشته باشد میتواند با ازمایش دی ان ای صحت پدر و مادر ان را پی گیری و اثبات نماید و این راه مناسبترین و علمی ترین نوع صدور شجره در دنیا میباشد و سامان دام وطن تنها مرکزی در کشور است که هیچ شجره نامه و مدرک ثبتی را بدون نمونه دی ان ای صادر نخواهد نمود  و نمومه گیری توسط دامپزشک و یا اپراتور مربوطه صورت میگیرد .

 تست لگن و ارنج نیز در سگهای کششی یا مولد یکی از ضروریات صدور شجره است و با توجه به بستر انجام این ازمایش توسط هیئت علمی دامپزشکی kci  از ماه اتی اماده انجام این ازمایش در بیمارستان ها و کلینیک های دامپزشکی طرف قرار داد با kci در دسترس پرورش دهندگان و مربیان قرار خواهد گرفت و با توجه به نتیجه این بخش ازمایش در اصلاح نژاد و تولیدات میتوانیم از ادامه این بیماری های مهم در بخش لکن / مفاصل و ارنج  در تولیدات پیشگیری و سگهای ناقل این بیماریها را هز چرخه نسل کشی و تولید خارج نماییم .


. شجره نامه اکسپورت در كشور هاى عضو سازمان جهانى سگ iku  قابل انتقال مالکیت در هر کدام از کشورهای عضو میباشد و این دستاورد زیر ساخت اغاز شروع صادرات برای کشور است زیرا تا جهان تولید کشور ما را با کد رسمی کشور به رسمیت نشناسند عملا نمیتوان گامی در صادرات و ارز اوری برداشت و هم اکنون با توجه با بانک ژنومیک kci  تمامی اطلاعات  سگ مورد نظر میتواند از طریق ارسال یک لینک ساده به دور ترین نقطه جهان صادر گردد

شجره نامه سگ kci انتقال مالکیت بوده و عکس های موجود در درگاه استعلام شجره میتوانند به درخواست مالک به روز و در صورت ارائه مدرک معتبر اموزشی  درجه تربیت نیز به مشخصات افزوده گردد و در مورد درج تست لگن و ارنج قابل ذکر است که این ازمایش پس از ده ماهگی انجام میگیرد و در صفحه استعلام و مشخصات شجره نیز درج میگردد .